067-171-67-47
Категорії
Багато цікавого у нас в Instagram
 

Залізо – есенціальний мікроелемент

Залізо – це есенціальний мікроелемент, тобто життєво необхідний та незамінний для організму. Він бере участь у кровотворенні, підтримує імунітет та синтез гормонів щитовидної залози, необхідний для виробництва гемоглобіну.

 • Дефіцит заліза вкрай негативно впливає на організм, спричиняє анемію, ослаблення імунітету та ризик розвитку інфекцій.
 • Жіночий організм потребує більшої кількості заліза (18 мг на добу), ніж чоловічий (10-15 мг на добу).
 • При вагітності добова норма набагато вища і становить 38 мг, а при грудному вигодовуванні – 33 мг.
 • Найкраще цей мікроелемент засвоюється разом з вітаміном С та фолієвою кислотою.

Профілактика анемії та гемоглобін

До складу червоних кров'яних тілець або еритроцитів входить залізовмісний білок - гемоглобін. Його важливість для організму неможливо переоцінити: він здатний утримувати та доставляти кисень до тканин та клітин організму.

Кількість гемоглобіну (Hb, Hgb) залежить від концентрації та морфології еритроцитів та вимірюється у грамах на літр. Визначити рівень Hgb нескладно, для цього потрібно здати загальний аналіз крові. Нормальний рівень для жінок коливається у межах від 120 до 140 г/л, для чоловіків – від 130 до 160 г/л. Відхилення від цих значень у будь-який бік говорить про наявність захворювань, які повинен діагностувати лікар.

На рівень гемоглобіну впливають такі фактори:

 • вік людини
 • імунітет
 • раціон харчування
 • споживання заліза, фолієвої кислоти та вітаміну В12
 • кількість та морфологічні особливості еритроцитів

До 57% заліза, що споживається людиною, йде на виробництво гемоглобіну. Нестача заліза в організмі призводить до зниження рівня гемоглобіну, наслідком чого є анемія або недокрів'я. Симптомами даного захворювання є: хронічна втома, дратівливість, блідість шкіри, шум у вухах, зниження працездатності, чутливість до холоду, задишка, прискорене серцебиття, головний біль та біль у м'язах.

Дане захворювання веде до більш серйозного – залізодифіцитної анемії, при якій виникає кисневе голодування чи гіпоксія. Згідно зі статистикою ВОЗ, у світі третина жінок дітородного віку та 42% дітей до 5 років страждають від анемії.

Підтримка гемоглобіну та профілактика анемії особливо актуальні для веганів та вегетаріанців, тому що вони не отримують достатньої кількості гемового заліза з тваринної їжі. Для людей, які не вживають м'ясо, існують спеціальні дієтичні добавки, складені на основі вегетаріанської формули, наприклад Now Iron Complex.

Основні джерела заліза

Залізо буває двох видів:

 • Гемове - міститься в основному в їжі тваринного походження (свиняча та куряча печінка, устриці, мідії, м'ясо курки, свинина, яловичина, баранина та інші м'ясні продукти) та витрачається на виробництво гемоглобіну.
 • Негемове - міститься у рослинній їжі (бобові, горіхи, шпинат, темний шоколад, кіноа, гранат, броколі), використовується організмом для метаболізму та інших біохімічних процесів.

Основну частину заліза, що йде на будівництво гемоглобіну, організм отримує з тваринною їжею. З рослинної їжі в організм надходить лише 10% негемового (не пов'язаного з гемоглобіном) заліза, а з тваринної - 40% гемового і 10% негемового. При цьому вітамін С сприяє кращому засвоєнню заліза у кишечнику.

Написати коментар
Ім'я*
Email
Введіть коментар*
Поділіться своєю думкою про покупку, і компанії в цілому. Тільки так ми зможемо вдосконалити наш сервіс і бути кращими для вас.